Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

10 українськомовних Youtube-блогерів, яких варто дивитись під час війни

Опубліковано

З початком повномасштабного вторгнення українські ютубери не припинили створювати новий контент. Вони сфокусувалися на темі війни й щодня спростовують фейки російської пропаганди та тримають боротьбу на інформаційному фронті.

ШоТам зібрав добірку з 10 каналів, які варто дивитися під час війни. Це українськомовний контент, який точно не нашкодить вашій інформаційній гігієні та допоможе розібратися в останніх новинах.

Хащі

До повномасштабного вторгнення «Хащі» можна було назвати ідеальним каналом для тих, кому набридли відео про банальні подорожі. Мандрівки закинутими селами, нетипові й атмосферні експедиції нашою країною та спроби розібратися в історії забутих населених пунктів.

Утім з 24 лютого автори проєкту не припинили роботу. Тепер «Хащі» фіксують реальність сучасної України, міста, зруйновані російською армією, та людей, яким у прямому сенсі слова вдалося вибратися з пекла.

Історії про розгромлену Бородянку, евакуацію з Маріуполя, порятунок батьків з тимчасово окупованих територій та роботу дитячої лікарні в умовах війни. Це так само канал для українців, яким не байдуже на історію нашої країни. Утім сьогодні «Хащі» стали документальним проєктом, який замість покинутого минулого фіксує історії нового етапу російсько-української війни. 

Ragulivna

Канал журналістки та блогерки Тетяни Микитенко здобув популярність серед українців завдовго до повномасштабного вторгнення. Авторка «Рагулів» вже не перший рік воює на інформаційному фронті, викриваючи російську пропаганду та пояснюючи, що не так із зірками та політиками, які наполягають, що «все не так однозначно».

З 24 лютого Рагулівна продовжує випускати новий контент і розповідати про головні новини у традиційних вечірніх стрімах. Це і затримання проросійського блогера Шарія, і справедлива критика окремих українських журналістів, і розбір заяв міністра закордонних справ РФ Лаврова. Словом, усе, що потребує детального обговорення та ґрунтовного аналізу.

За чим слідкувати на каналі? Найзручніший варіант – прямі трансляції, в яких Микитенко обговорює найактуальніші новини та ділиться власною точкою зору з глядачами. Кожен ефір за Рагулівною слідкують тисячі підписників, зокрема й з-за кордону.

STERNENKO

Громадський активіст та блогер Сергій Стерненко з перших днів повномасштабного вторгнення взяв до рук зброю та став на захист України. Разом із побратимами Сергій брав участь в обороні Києва та звільненні області від окупантів.

Попри це блогер не припиняв записувати нові випуски для свого Youtube-каналу. Найбільше в роликах Стерненка «дістається» російським пропагандистам та кремлівській владі. Нові відео з’являються на каналі практично щодня, тож тематика завжди актуальна й на часі.

Фейк про «замах» на Соловйова, благодатний вогонь у Брянську, істерика проросійських політиків, які втекли з України, ганебний «парад» на 9 травня та символічне мовчання Шойгу щодо потопленої «Москви», – це лише мала частина контенту, що вийшла на каналі впродовж останнього місяця.

Історія для дорослих

Як говорити про історію, аби це перегукувалося з сучасними подіями? Відповідь на це питання знайшов ведучий канал «Історія для дорослих», письменник Олег Криштопа. У його відео немає засилля дат та незрозумілих термінів, складних визначень та заплутаної хронології подій. Натомість блогер пропонує справді цікаві й важливі епізоди з української та світової історії, нашого минулого й сьогодення.

Історія відносин Угорщини та України, «розбірки» наших отаманів, правда про «канонізованого» росіянами Леніна та уроки з денацифікації РФ.  Це контент про історію, яку важливо знати й розуміти, особливо – під час війни.

Разом із Криштопою до створення контенту долучився й письменник Степан Процюк. Окремий плейлист автора сподобається тим, хто цікавиться історією української літератури. Зрозумілою, чесною і відвертою – без прикрас та героїзації.

Палає

На цьому каналі журналістки Емма Антонюк та Яна Брензей обговорює все, від чого палає або може палати. Тут і про мародерство російських військових, і про знесення пам’ятників Пушкіну, і про межу між хамством та свободою слова, і про інститут репутації.

Відео виходять у розмовному форматі, але цей контент точно не хочеться прогорнути. Адже кожна розмова – це зважена та ґрунтовна дискусія на актуальні теми. Можливо, це один з найглибших – за рівнем обговорення теми – каналів у нашій добірці.

Радимо переглянути не лише відео, випущені після 24 лютого, а й ролики, які авторки публікували до цього.

Geek Journal

Знайомий багатьом Youtube-канал, який наповнюється якісним українськомовним контентом ще з 2012 року. До нового етапу війни ведучий та автор проєкту Тайлер Андерсон здебільшого розповідав про новинки українського та світового кінематографу. І робив це з фірмовим гумором та влучною іронією.

Утім з початком повномасштабного вторгнення канал перейшов на військові рейки й активно бере участь у боротьбі на інформаційному фронті. Тепер Тайлер розповідає про російських блогерів, з якими варто назавжди попрощатися українським глядачам, вітчизняних лідерів думок, котрі промовчали про звірства окупантів, та новини РФ і кремлівських посіпак.

До речі, ці випуски ведучий Geek Journal оглядає у новій рубриці з доволі влучною назвою – «Новини з дна». Це короткі 15-хвилинні ролики, приправлені гумором, сарказмом та жартами. Якщо ж ви шукаєте щось про сучасне кіно – архіву каналу вистачить на десятки чи навіть сотні вечорів.

Хочеш гратися – перехочеш

Ще один українськомовний канал, у якому блогерка Поліна Майко з Маріуполя розповідає про те, що коїться у вимірі російського інтернету. Це і огляди тамтешніх тік-токерів, і ролики про мовчання російських феміністок, і доза крінжу від окупантів, дбайливо відібрана ведучою.

Окремо радимо підписатися на канал зі стрімами за участю Поліни та запрошених гостей. Наразі там лише два випуски та кілька сотень підписників. Але це лише питання часу, адже українськомовний Youtube стрімко розвивається, а якісного контенту стає дедалі більше.

Імені Т.Г. Шевченка

Це канал українських письменників та видавців братів Капранових, які просто, доступно та легко розповідають про історію України в коротких відео. Тут і про мову, і про козаків, і про церкву, і про ОУН та УПА. Крім того, творці каналу руйнуть російські та радянські міфи, проливають світло на темні плями в нашій історії та намагаються розповісти, що насправді відбувалося на території України.

З початком повномасштабного вторгнення брати Капранові долучилися до захисти України. Тому в нових роликах письменників можна побачити в українському «пікселі». Водночас дещо змінилася й тематика випусків. Тепер це історія України, які напряму стосується нашого сьогодення.

Телебачення Торонто

Ґрати, песик, дужка, гривня… поки Майкл на війні. З початком повномасштабної агресії росіян ведучий Телебачення Торонто Майкл Щур (він же – Роман Вінтонів) змінив піджак на форму ЗСУ, а затишну студію – на окопи. Та попри це канал продовжує стабільно оновлюватися завдяки іншим учасникам команди.

Це і повноцінні випуски, до яких звикли глядачі, і прямі ефіри, які впродовж останніх місяців набувають дедалі більшої популярності в українському Youtube. Гумор, іронія, сарказм та висміювання російських «скрєп» – усе те, за що ми любимо цей канал, збереглося й практично щодня примножується.

Окремо радимо слідкувати саме за стрімами Телебачення Торонто. Бо де ще лідер гурту «Кургат і Агрегат» в прямому ефірі розповість, як потрапив до спецпідрозділу «Азова»?

Твоя Підпільна Гуманітарка

Лекції, інтерв’ю та онлайн-дискусії, які так чи інакше стосуються гуманітарних наук. Тут і про те, чому українці вважають Шевченка пророком, як пояснити «нудність» класичних романів, хто і навіщо вигадав букву «Ґ» та про правдиві міфи щодо української мови. І це лише мала частина контенту, який вам точно варто переглянути.

З початком нового етапу російсько-української війни канал оновлюється рідше, ніж зазвичай. Утім ролики, які були опубліковані до цього, точно не мають «терміну придатності». З останніх відео – роздуми над необхідністю знесення пам’ятників Пушкіну та поради щодо легкого й комфортного переходу на українську.

Ми безкоштовно просуваємо якісний український контент, адже ви підтримуєте нас донатами.

Суспільство

Про втрачений Маріуполь: проєкт «KRYLATI» руйнує стереотипи про схід і захід

Опубліковано

Маріуполька Індіра Урусова втратила дім, але знайшла спосіб розказувати про нього з листівок і постерів. Опинившись у Болгарії, дівчина створила проєкт «KRYLATI», який тепер виріс у цілу освітню спільноту. Разом з подругою Індіра організовує івенти, а також запрошує істориків та жителів сходу розказати про справжню українську Донеччину.

Як «KRYLATI» руйнують стереотипи про схід і захід та про що мріє Індіра, дивіться в новому випуску ШоТам!

Особиста історія дівчини

Якщо в тебе загроза життю, тобі треба на якомога швидше виїхати, ти не знаєш, чи це можливо чи ні. По дорозі дуже багато людей каже про те, що не виїжджайте, бо там розстрілюють машини на виїзді.

Мене звати Урусова Індіра, мені 22 роки, я сама родом з Маріуполя. У Маріуполі я завжди активно займалась будь-якою волонтерською, громадською і загалом суспільною такою діяльністю. І тоді, напевно, я отримала той самий поштовх до отримання своєї першої освіти бакалаврської на спеціальності «Евент-менеджмент» в Київському національному університеті культури і мистецтва.

Але так склалося, що стався ковід, тому ми загалом не дуже багато навчалися в самому Києві. І я більшу частину свого навчання провела в Маріуполі.

Повномасштабне вторгнення

Повномасштабне вторгнення ми зустріли трошки раніше, навіть за тиждень до 24 лютого, бо тоді вже були чутні вибухи, були чутні якісь дії, які відбувалися. Тоді було дуже багато військових, які ставали на околицях нашого міста, адже я жила на околицях міста.

Першого березня у нас перестав ловити зв’язок, нас перестали давати воду, газ. Тому ми переїхали ближче до центру міста, готували їжу на вулиці, розпалювали вогнище і якось пристосовувалися до цього життя.

Але вже 18 березня біля нашого будинку прилетів снаряд в госпіталь військовий. Батьки на той час вирішили, що це насправді зараз шанс єдиний виїхати з Маріуполя. І вже 20 березня ми виїхали з Маріуполя, опинилися в Бердянську.

Евакуація закордон

Ми там провели буквально пів місяця і більше ми там не захотіли бути, адже там вже теж була окупація. Ми їхали через країну-агресора, потім ми виїжджали через Грузію, надалі у нас була Туреччина, Греція і таким чином ми опинилися в Болгарії.

Це був важкий період, бо це було одинадцять днів поїздки в машині з купою речей, які ми встигли забрати. Я це виставила собі в соціальній мережі, на що дуже активно зреагувала моя подруга Ната, яка сказала, що це неймовірно класно і це не можна просто так залишати.

Одинадцятого травня «KRYLATI», запустилися, ми продали в той день всі свої листівки. Зараз я проживаю в двох містах, скажімо так. В Києві і у Львові, бо родина тут, я навчаюся у Львові.

“Розказуємо про справжню Донеччину”

Напевно, зараз більше отримую якихось навичок, намагаюся ці навички втілювати в проєкті, якось його розвивати і робити більш професійним.

Ми організовуємо лекції, де розказуємо про справжню Донеччину без стереотипів, розказуємо про те, як взагалі жити на Донеччині, що таке Донеччина, чи взагалі існує Донбас і всі ці такі питання, які нам постійно ставлять.

Сьогодні, коли ти опиняєшся в іншому місті і абсолютно не маєш ніякої можливості повернутися додому, тобі дуже важливо розказати про це іншим. Тому «KRYLATI», вони в першу чергу покликані розповідати про дім. І тому для мене важливо хоча б розказати про це іншим людям, розказати про те, чого вони не бачили.

Бо дуже багато людей приходять до нас на лекції і кажуть, що вони ніколи не були на Сході, вони ніколи не були в Маріуполі, не були в будь-якому іншому місті. І для мене це є такою трохи втратою, але в той же час це виклик розказати цим людям так, щоб вони ніби побували там.

Або щоб вони закохалися в цей регіон настільки, щоб потім приїхати його відбудовувати і щось там робити. І крила, і ті історії, і ці лекції, вони не просто є таким освітнім напрямком. Вони є напрямком, в якому і люди можуть познайомитись, а якщо це люди зі Сходу, то вони можуть знайти спільноту для себе. Тобто ми дуже багато чуємо про те, що дякуємо вам, дівчата, ви насправді зробите класну справу. Ви для мене як рідні східняки.

Читати також: UAnimals випустили колекцію одягу з тваринами захисників з Азовсталі

Думки про дім

Я сумую з Маріуполем і, напевно, дуже би хотіла зараз повернутися туди, пройтися по тим самим вуличкам. Я би хотіла просто, щоб мене висадили десь на в’їзді в місто. Я би хотіла просто пройтися по тим вуличкам до свого дому.

Коли ми виїжджали, мені не вистачило цього моменту прощання з цим містом, бо це було дуже швидко. І цього вимагали події, які тоді відбувалися, вимагали ці обстріли постійні. Тому я би хотіла просто пережити, напевно, цю травму повністю, саме проходячи по цим місцям, проходячи по тим місцям, де відбувалися класні події мого життя, де я переживала свої емоції.

І, напевно, дуже би хотіла потрапити на площу біля драму, бо це місце куди ми постійно казали, що ми туди повернемося.

Нагадаємо, що фільм Алана Бадоєва став доступним на британській платформі OD365.

Читати далі

Суспільство

UAnimals випустили колекцію одягу з тваринами захисників з Азовсталі

Опубліковано

Футболки прикрашені зображеннями справжніх улюбленців бійців, які захищають Маріуполь і все ще перебувають у полоні. Ці малюнки створила керівниця Асоціації родин захисників “Азовсталі” – Катерина Прокопенко.

Про це повідомляють на сайті UAnimals.

Про колекцію

Цей дроп про тварин, які чекають своїх людей із полону.

Рівно два роки тому захисники Маріуполя, виконуючи наказ, вийшли з “Азовсталі”. І саме відтоді більшість із них — у полоні. На повернення героїв чекає ціла країна, їх рідні та близькі, а також тварини, яким присвячений наш новий дроп.

Читати також: Український бренд створив колекцію благодійних вишиванок: яскраві фото військових жінок

Нова колекція — це колаборація Асоціації родин захисників “Азовсталі” і крамниці Animalism by UAnimals. Малюнки для дропу створила керівниця асоціації Катерина Прокопенко. Майстерна ілюстраторка та дружина Дениса “Редіса” Прокопенка зобразила реальних тварин, які чекали та чекають на своїх людей із полону.

“Цією колекцією я хочу нагадати про тих, хто два роки зазнає тортур у російській неволі. Це справжні герої та патріоти України та, як видно з історій їхніх домашніх тварин, — люди з великими серцями, — каже Катерина Прокопенко. — Я попросила, аби прибуток від колекції йшов на порятунок тварин. Нехай це стане символом того, що ми боремось за повернення тих, хто захищає кожне життя в Україні”.

Нагадаємо, що в Австрії відкрили спецфонд у 500 млн євро для підтримки експорту в Україну.

Фото: UAnimals.

Читати далі

Суспільство

Український бренд створив колекцію благодійних вишиванок: яскраві фото військових жінок

Опубліковано

Напередодні Дня вишиванки бренд GAPTUVALNYA представив унікальні вишиванки з символікою ГО “Землячки”, що втілюють у собі жіночу силу — символи берегині, дерева життя та об’єднання всіх жінок у єдину родину.

Про це повідомляє Vogue.

Про колекцію

Сучасний образ жінки-берегині набуває нового виміру, охоплюючи не лише роль на домашньому вогнищі, але й цілісність української нації, її культурні й історичні досягнення. Вишиванка втілює цей образ, перетворюючись з елементу національного одягу в потужний символ сили та героїзму українських жінок-військових.

Читати також: “Укрзалізниця” переобладнала ще два вагони для евакуації поранених

Унікальна благодійна колекція від бренду GAPTUVALNYA, спільно з ГО “Землячки”, була представлена захисницями перед та після виконання бойових завдань у Донецькій області – Вільною Птахою, Торою, Руною та Косицею. Кожна з цих вишиванок вражає важливість національної символіки, цінностей та історії, що передаються з покоління на покоління. Кожен стібок і символ у цих вишиванках виражає повагу та підтримку до жінок, які стоять на захисті нашої рідної землі.

Фото

Фото: Михайло Палінчак
Фото: Михайло Палінчак
Фото: Михайло Палінчак
Фото: Михайло Палінчак

Усі кошти від продажу вишиванок підуть на пошиття жіночої тактичної форми у ГО “Землячки” для українських захисниць, що боронять нашу державу та культурний спадок для нащадків.

Нагадаємо, що “Освіторія.Медіа” запустили премію для освітніх проєктів під час війни.

Також ми повідомляли, що в Україні відкриють орган для контролю публічних інвестицій.

Фото: Михайло Палінчак

Читати далі